Nasze artykuły

Szadowo Młyn. Czego jeszcze nie wiesz o posiadłość WOŚP?

Skąd się wzięła? Co było tu wcześniej? Co tu jest teraz? Mowa o posiadłości Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy położonej nad rzeką Liwa w miejscowości Szadowo Młyn. Hektarowa nieruchomość zlokalizowana w zacisznym miejscu - w południowej części województwa pomorskiego - wywołuje ogromne zainteresowanie. Postanowiłem przyjrzeć się jej z bliska. (więcej…)
#Czytaj

Odpady w Gdańsku vs. Odpady w Warszawie

Całkiem niedawno gościłem przez kilka dni w Warszawie. To co mi tam zaimponowało, to sposób radzenia sobie z odpadami. Stolica inaczej niż Gdańsk inwestowała w zasoby miasta - utworzyła komunalną firmę wywożącą odpady. Gdańsk w tym zakresie korzysta z outsourcingu i przez to mamy dużo większy bałagan. (więcej…)
#Czytaj

Jakie będą wybory parlamentarne 2023?

Jedni mówią, że jest za wcześnie na jej start. Pozostali przekonują, że już się zaczęła. Mowa o tej nieformalnej części kampanii - wybory parlamentarne 2023. Choć pozostaje do niej ponad rok i trzy miesiące to wywołuje gęsią skórkę u polityków. Słusznie, bo to będzie wyjątkowa kampania pod wieloma względami. Żeby nie było, to moja subiektywna…
#Czytaj

Podwyżki w Straży Miejskiej w Gdańsku = karmimy Godzillę

O Straży Miejskiej w Gdańsku bardziej powinno się mówić "Mandatodzilla", niż Godzilla. Niemniej to wpis o tym jak z tej służby łatwo zrobić potwora z batem na kierowców, a nie służbę pomocną mieszkańcom. Jest to przestroga nie tylko dla władz miasta Gdańska, ale też innych samorządów, w których działa taka służba. (więcej…)
#Czytaj

Dziadowskie sygnalizatory na Motławie w Gdańsku

W poniedziałek przechodziłem nowym mostem na Motławie w Gdańsku. Obiekt powstał na przedłużeniu Drogi Królewskiej w centrum miasta - przy ul. Stągiewnej. Sygnalizatory ostrzegające przed zwodzeniem mostu to jest jakiś dramat - pasują jak pięść do oka. (więcej…)
#Czytaj

4 x sprawy w czwartek. Granica, inflacja, Agnieszka Michajłow i Squid Game

Mamy pierwszy listopadowy tydzień. Generalnie listopadów nie lubię i nie chodzi tutaj wyłącznie o jesienną słotę. W tym 11 miesiącu roku dopisuję sobie kolejną "jedynkę" do dotychczasowej sumy lat. Humor trochę poprawiają dwa dni wolne od pracy i bożonarodzeniowe wystroje w lokalnych sklepach, ale to i tak generalnie za mało. Zapraszam do cyklu 4 x…
#Czytaj

Kładka strachu nad Motławą w Gdańsku

Chyba nikt nie lubi ciemnych zaułków w swoim mieście. Trzyma się od nich z daleka. Tymczasem kładka, po której od niedawna chodzą mieszkańcy Gdańska w rejonie Wyspy Spichrzów, to dokładnie takie miejsce i trudno je ominąć. Po zmroku brakuje tam oświetlenia. Niewątpliwie powstała kładka strachu nad Motławą w Gdańsku. (więcej…)
#Czytaj

Wysoka inflacja w Polsce. Czy to wyłącznie nasz problem?

Wysoka inflacja w Polsce sprawia, że siła nabywcza naszych pieniędzy po pandemii koronawirusa maleje. Ceny we wrześniu były średnio o 5,8 proc. wyższe niż rok wcześniej - tak podaje Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że inflacja pobiła rekord i zaskoczyła ekonomistów. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie: czy tak jest wyłącznie w Polsce? (więcej…)
#Czytaj