Stowarzyszenie LGBTQ Tolerado. Ile dostało pieniędzy z Gdańska?

W Gdańsku trwają Trójmiejskie Dni Równości. Zaplanowano m.in. spacer miejski po Gdyni, Żywą Bibliotekę, spektakl teatralny, spektakl muzyczny oraz dwie publiczne debaty. Organizatorem wydarzeń jest stowarzyszenie LGBTQ Tolerado we współpracy z miejskimi instytucjami kultury. Wydarzenie potrwa do 17 września. To idealna okazja, by zaprezentować wysokość środków, jakie popłynęły do tej organizacji z kasy miasta.

Stowarzyszenie LGBTQ Tolerado z Gdańska to organizacja działająca dla osób LGBTQ i ich bliskich w Polsce, aktywnie dążącą do zmian przepisów prawnych i postaw społecznych wobec osób nieheteronormatywnych. Ich działania skupiają się na wspieraniu osób LGBTQ, edukacji antydyskryminacyjnej oraz wzmacnianiu integracji społecznej.

Jednak obok tej działalności Tolerado znane jest z tego, że organizuje marsze, manifestacje i protesty w Gdańsku. Ostatnie wydarzenie odbyło się 21 sierpnia. Była to manifestacja solidarności ze środowiskami LGBT, ale też wspólnoty Polski i Zachodu - uczestników marszu wsparli swoją obecnością pracownicy służb dyplomatycznych Irlandii, Malty, Danii i Niemiec.

Sprawdź Tolerado w KRS

Władze Gdańska biorą udział w marszach

We wspomnianej manifestacji wzięła udział prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, a także jej zastępca Monika Chabior.

- Ogromnie się cieszę, że po ponad dwóch latach możemy wspólnie celebrować ten dzień - mówiła prezydent Gdańska przed rozpoczęciem marszu. - Jesteśmy w czterech różnych miejscach, bo po pierwsze przestrzegamy prawa, po drugie z powodu miłości, bo nie chcemy, żeby komuś stała się krzywda w związku z epidemią. Gdańsk jest dzisiaj tęczowy, po raz pierwszy na trasie marszu wiszą tęczowe flagi. Tęcza jest symbolem, który łączy niebo z ziemią. Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy mamy pełne prawo do wolności, do własnych wyborów, do demokracji, ochrony kiedy dzieje nam się krzywda. To, że jesteśmy tutaj dziś razem, znaczy że jesteśmy za równością każdego człowieka. Bądźmy równi w chorobie, w swoich ułomnościach, niezależnie od tego czy mamy chłopaka czy dziewczynę, czy żyjemy w małżeństwie czy nie, czy wierzymy w Boga, czy nie wierzymy. Wierzę, że Gdańsk pokaże dzisiaj, że potrafimy siebie szanować, bo szacunek dla drugiego człowieka jest najważniejszy.

Możliwość pojawienia się na takim zgromadzeniu - wygłoszenie przemówienia - kosztuje. Nie odbywa się to tak wprost w przypadku prezydent - nikt nie wystawia faktury VAT miastu. Otóż miasto przekazuje pieniądze na konta stowarzyszenia w różnych trochę w innej formie, by nie narazić się na zarzut niegospodarności. Dzięki temu władze miasta mogą nieść "na ustach i sztandarach" słowa o wolności, demokracji wzajemnym poszanowaniu.

Jakie zatem środki trafiły w ostatnich latach do stowarzyszenia Tolerado?

Stowarzyszenie LGBTQ Tolerado było organizatorem ostatniego Marszu Równości w Gdańsku. Wzięły w nim udział władze Gdańska (Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl)
Stowarzyszenie LGBTQ Tolerado było organizatorem ostatniego Marszu Równości w Gdańsku. Wzięły w nim udział władze Gdańska (Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl)

Ile miasto przeznaczyło pieniędzy na Stowarzyszenie LGBTQ Tolerado?

Zacznijmy od tego, że Tolerado zostało powołane do życia w 2012 roku. Początkowo organizacja nie miała wielkich sukcesów na miejskim polu. Głośniej zaczęło się o nich robić w połowie minionej dekady. W 2015 r. Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado wraz Centrum Wspierania Partycypacji Społecznej otrzymały środki z Urzędu Miejskiego na pomoc psychologiczną i prawną dla osób homoseksualnych, transpłciowych i ich rodzin w kryzysie - było to 4 tys. zł.

Potem nastąpiła kilkuletnia przerwa w dotacjach. Szerszej w mediach i w ramach stowarzyszenia Tolerado zaczęła pojawiać się niejaka doktor Anna Strzałkowska, sympatyzująca z prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz.

Czytaj też: Nowy parking na Okopowej w Gdańsku dla urzędników, czy petentów?

Administracja Dulkiewicz wypłaca pieniądze

Pieniądze zaczęły płynąć szerszym strumieniem od 2019 r. - wtedy to Tolerado i Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego otrzymały pieniądze na Dom Sąsiedzki Kultura - Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście - przelano 35 tys. zł.

To nie koniec jeśli chodzi o dotacje. W 2020 r. Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado otrzymało znowu środki na realizacja zadania pn. "program wsparcia osób doświadczających dyskryminacji ze względu na płeć i tożsamość płciową". Na konta organizacji trafiło 28 tys. zł. Na konta trafiło też 8 tys. zł z kasy miasta na wolontariat ścieżką wzmocnienia osób LGBT w Gdańsku - "wolontariat ścieżką wzmocnienia osób LGBT w Gdańsku".

Tłusty 2021 rok dla Tolerado.

Stowarzyszenie otrzymało w tym roku pieniądze na kompleksowe wsparcie osób doświadczających dyskryminacji ze względu na płeć i tożsamość płciową - 20 tys. zł. Znalazło też 55 tys. zł na przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową poprzez edukację, integrację i kulturę. 7 tys. zł do Tolerado trafiło znowu (jak rok wcześniej) na program "wolontariat ścieżką wzmocnienia osób LGBT w Gdańsku".

Łącznie samorząd gdański przelał na konta Tolerado 157 tys. zł. Tu jednak trzeba zaznaczy, że pod znakiem zapytania pozostają dotację i przepływy finansowe z innych jednostek, zakładów budżetowych, czy spółek miejskich.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw komentarz