Kunszt wodny w Gdańsku. Kiedy nastąpi otwarcie?

Od 2018 roku Kunszt Wodny w Gdańsku nie może doczekać się otwarcia. Postanowiłem zwiedzić ten obiekt położony w centrum miasta.

Zachęcam do subskrypcji mojego kanału Youtube.

Aby poznać historię Kunsztu Wodnego w Gdańsku musimy się przenieść do XVI wieku.

W tamtym czasie woda do Gdańska była dostarczana grawitacyjnie Kanałem Raduni i Potokiem Siedleckim. Mieszkańcy Gdańska uważali, że przyczyną trapiących ich chorób i zaraz jest fatalna jakość wody w kanałach. Gdańszczanie domagali się zmian. Władze miasta musiały więc szybko reagować.

Stąd w 1576 roku powstał tzw. „nowy Kunszt Wodny”. Niestety obiekt hydrotechniczny rok później został zniszczony podczas wojny Gdańska z królem polskim Stefanem Batorym. Kunszt po raz kolejny został odbudowany w 1593 roku. Urządzenie stanęło w miejscu dzisiejszego Targu Rakowego. Kunszt powstał wraz z podziemnym systemem wodociągów. Woda docierała bezpośrednio do sześciuset domostw.

Jak działał Kunszt Wodny? Ogromne koło napędzane prądem wody płynącej w Kanale Raduni poruszało drewniane tłoki. Te natomiast piętrzyły wodę i przelewały je do specjalnego zbiornika. Stamtąd woda trafiała do wspomnianych domów.

Kunszt wodny działał po licznych modernizacjach do lat 50. XIX wieku. Niestety w tamtym czasie budynek spłonął. Odbudowano go, ale jego znaczenie zmalało. Wtedy też to otwarto nowoczesny, 14-kilemtrowy wodociąg z ujęcia Pręgowie do Oruni.

Zbędny budynek Kunsztu wodnego zmieniono na siedzibę miejskich hydraulików. Tak działał do 1920 roku, kiedy to kunszt rozebrano. Resztki po budowli hydrotechnicznej były widoczne jeszcze po drugiej wojnie światowej.

Kunszt Wodny w Gdańsku (fot. Maciej Naskręt)

Kunszt wodny w Gdańsku. Co teraz?

Kunszt Wodny został zrealizowany podczas budowy wielkiej galerii Forum Gdańsk. Obiekt charakteryzuje czarna blaszana elewacja.

Nie ma w nim urządzeń hydrotechnicznych. Kunszt przeznaczony jest dla miejskiej instytucji, czyli Instytut Kultury Miejskiej. Ma tam znajdować się też punkt informacji turystycznej, pracownie, wielka makieta gdańskiego Śródmieścia, czy prezentacja mechanizmów historycznego Kunsztu Wodnego.

Szacuje się, że wyposażenie obiektu może kosztować miasto nawet 15 milionów złotych.

Do dawnej budowli nawiązuje tak zwana „rzeczka szklana”. Usytuowana jest na poziomie dachu. Woda spływa od strony północnej do specjalnego brodzika w Kanale Raduni.

Do dzisiaj nie otwarto Kunsztu Wodnego, ponieważ inwestor galerii Forum Gdańsk nie przekazał go Miastu. By mogło to nastąpić, należy najpierw usunąć obciążenia hipoteką z ksiąg wieczystych Kunsztu wodnego. Trwa okres oczekiwania na prawomocne wykreślenie w Sądzie.

Obecnie koszty związane z usuwaniem ewentualnych skutków wandalizmu są ponoszone przez Forum Gdańsk. Jak zapewniają urzędnicy W przypadku stwierdzenia uszkodzeń w momencie przejmowania budynku zostaną one zgłoszone Forum Gdańsk i usunięte na jego koszt.

Nie zapominajmy jednak o tym, że miasto przeznaczyło cenną działkę pod galerię forum Gdańsk. Każdy kolejny dzień zwłoki otwarcia kunsztu to coraz większy wizerunkowy problem władz miasta. Zaznaczę, że ostatnie zapewnienie władz miasta dotyczące otwarcia obiektu przypada na koniec 2021 roku, ale i to wydaje się mało realny termin.

Zobacz także: Afera parkowa. Decyzja prezydent narusza zaufanie do gdańskiego urzędu

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw komentarz