Lokomotywy PKP Intercity w nowej oprawie na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spółka PKP Intercity włączyła się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji na tory wyjechały lokomotywy oklejone okolicznościową grafiką.  Zobacz jak wyglądają lokomotywy PKP Intercity w nowej oprawie.

Nowy wygląd zyskały dwie jednostki EP09 nazywane popularnie „dziewiątkami”. Grafika, którą zostały oklejone przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Na lokomotywach zobaczymy Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa oraz generałów - Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego. 

Pojazdy o numerach 0014 i 0026 pojadą m.in. w zestawieniu pociągu EIC Posejdon z Warszawy do Kołobrzegu.

Zobacz też: Złotów zdjęcia miasta – spacer w pełnym słońcu

Lokomotywy PKP Intercity w nowej szacie (Fot. Hubert Płachecki/twitter.com/Hubert_TAG29)

Lokomotywy PKP Intercity w nowym zdobieniu. Skąd pomysł?

Projekt okleiny nawiązuje również do szaty graficznej serwisu bitwa1920.gov.pl uruchomionego przez Biuro Programu „Niepodległa” i Polskie Radio. Uruchomiona w połowie lipca strona stanowi kompendium wiedzy nie tylko o Bitwie Warszawskiej, ale całej wojnie polsko-bolszewickiej. Odwiedzający serwis mogą zobaczyć m.in. jak wyglądało życie Polaków sto lat temu. Dowiedzieć się, jak wydarzenia wpłynęły na przebieg wojny oraz poznać istotne dla wydarzeń 1920 roku fakty i postaci.

W 2018 roku spółka PKP Intercity aktywnie uczestniczyła w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką.

Lokomotywy PKP Intercity w nowej szacie (Fot. Hubert Płachecki/twitter.com/Hubert_TAG29)

Patriotyczne działania PKP Intercity

Na stołecznym Powiślu pojawił się natomiast jubileuszowy mural, który do listopada 2019 mogli podziwiać pasażerowie pociągów kursujących warszawską linią średnicową. Przewoźnik nie zapomniał również o rocznicach wydarzeń ważnych dla polskiej niepodległości.

W ubiegłym roku jedna z lokomotyw typu EP09 należąca do PKP Intercity zyskała okolicznościową okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. Natomiast w grudniu 2019 r. na dworcu kolejowym Poznań Główny przewoźnik uroczyście zainaugurował połączenie EIC „Paderewski” na cześć jednego z ojców niepodległej Polski - Ignacego Jana Paderewskiego.

Lokomotywy PKP Intercity w nowej szacie (Fot. Hubert Płachecki/twitter.com/Hubert_TAG29)

100-lecie Bitwy Warszawskiej

Przypomnę, że Bitwa Warszawska zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą. To starcie stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Więcej o Bitwie Warszawskiej...

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw komentarz