Średnia sondażowa. Andrzej Duda na czele, Rafał Trzaskowski w górę

Za nami połowa maja, więc można się pokusić o prezydencką średnią sondażową wykonaną po czterech pomiarach z maja w stosunku do kwietnia. Wyniki przedstawił w mediach społecznościowych Marcin Palade.  Jakie wnioski? Największym poparciem cieszy się Andrzej Duda, ale tuż za nim pojawia się Rafał Trzaskowski, ale nie sam.

Sumowanie wyników badań sondażowych to sposób by wyeliminowanie pewnych błędów, które mogły się pojawić w poszczególnych sond. Średnia sondażowa wykonana po czterech pomiarach z maja w stosunku do kwietnia przez Marcina Palade daje wygraną w I turze Andrzejowi Dudzie. Jednak według podanych wyników obecny prezydent liczyć na ok. 50 proc. poparcia. Jest to jednak spadek o ok. 7,5 proc. względem kwietnia.

Na drugim miejscu, ale po scaleniu z wynikami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej pojawia się Rafał Trzaskowski z poparciem 13,5 proc. To na tyle duży skok, by zrównać się wynikiem z Szymonem Hołownią.

Władysław Kosiniak-Kamysz - szef Polskiego Stronnictwa Ludowego może liczyć na 10 proc. poparcia. Krzysztof Bosak z Konfederacji natomiast może liczyć na 7 proc. Z kolei stawkę najważniejszych graczy zamyka Robert Biedroń, który ma 5,5 proc. poparcia.

 

Czytaj też: Ile kosztowała promocja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Facebooku?

Sondaż IBRiS dla Onetu. Andrzej Duda prowadzi, ale...

Obecny prezydent wciąż jest faworytem - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu. Prezydent może liczyć na 43,2 proc. głosów. Teraz zaliczył spadek 6,5 pkt proc.

Jego nowy rywal Rafał Trzaskowski z największej partii opozycyjnej, czyli PO uzyskał 15 proc. głosów.  Jego wynik jest wyższy niż ten, który zyskała poprzednio Małgorzata Kidawa-Błońska o 6,7 proc. Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Hołowni. Wypadł lepiej niż poprzednio. Wskazało na niego 9,9 proc. badanych, a to więcej o 0,7 pkt proc. niż poprzednio. Poza podium znalazł się szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Uzyskał 9,6 proc. głosów - spadek o 4,5 proc.

Ostatnie dwa miejsca należą do kandydata Lewicy Roberta Biedronia i Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Obaj otrzymali po 6,8 proc. głosów. Pierwszy polityk zaliczył wzrost notowań o 0,4 pkt proc., a drugi - o 1,8 pkt proc.

Odpowiedź "nie wiem" wskazało 7,7 proc. ankietowanych.

Wyniki sondażowe z ubiegłego tygodnia.

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw komentarz