Marcin Palade opublikował prognozę preferencji prezydenckich z 10 maja 2020 r. Gdyby wybory odbyły się w niedzielę wygrałby je w pierwszej turze urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Zdobyłby 53,9 proc. głosów. Wybory 10 maja 2020 r. się nie odbyły z powodu pandemii koronawirusa.
Warto dodać, że największe poparcie Andrzej Duda uzyskałby w województwie podkarpackim a także województwie lubelskim. Tam przekroczyłoby nawet 65 proc. Natomiast najniższe poparcie odnotowane zostałoby w województwie zachodnio-pomorskim , a także pomorskim. Wyniosłoby tam ok. 45 proc.
Na drugim miejscu uplasowałby się Szymon Hołownia, kandydat niezależny. Według prognozy zdobyłby 13,6 proc. głosów. O 0,4 proc. mniej miałby Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Czwarte miejsce w prognozie zaprezentowanej przez Marcina Palade zająłby Krzysztof Bosak. Lider Konfederacji uzyskałby 7,4 proc. poparcia w wyborach zaplanowanych na 10 maja 2020 r. Kolejne piąte miejsce należy do Robert Biedroń uzyskuje wynik na poziomie 5,4 proc.
Szóste miejsce należy natomiast do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Działaczka Platformy Obywatelskiej uzyskuje 4,4 proc. poparcia wśród potencjalnych wyborców.
Czytaj też: Czy łzy Szymona Hołowni nad konstytucją były blagą, chwilą słabości, a może szczerym uczuciem?
Wybory 10 maja 2020 r.: Jakubiak, Tanajno, Żółtek i Piotrowski
Z największym poparciem wśród potencjalnych wyborców spośród outsiderów jest Marek Jakubiak (0,5 proc.) dalej byliby Paweł Tanajno (0,2 proc.), Mirosław Piotrowski (0,2 proc.) i Stanisław Żółtek (0,1 proc.).
Zdaniem socjologa Marcina Palade, w wyborach zaplanowanych na 10 maja frekwencja wyniosłaby 44,3 proc. Warto tutaj nadmienić, że w ostatnich wyborach prezydenckich frekwencja wyniosła nieco ponad 48 proc. w pierwszej turze i 55 proc. w drugiej turze.
Dodajmy na koniec, że Marcin Palade to polski socjolog polityki, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce. Były wiceprezes Polskiego Radia. Publikował m.in. w „Do Rzeczy”, „Myśli.pl”, „Najwyższym Czasie”, „Gazecie Finansowej”, „Warszawskiej Gazecie”.
Czytaj też: Czy Paweł Tanajno wraz z egzotycznym zapleczem zmieni wizerunek polskiego przedsiębiorcy?
[totalpoll id="2857"]
2 Responses