Koronawirus wpłynie na kampanię prezydencką. Czy kandydaci odwołają spotkania z wyborcami?

Do wyborów prezydenckich pozostaje nieco ponad dwa miesiące. W całej Europie szaleje koronawirus. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech. W Polsce zakażonych jest 15 osób, ale liczba może wzrosnąć. Czy kandydaci odwołają spotkania z wyborcami?

Jakiś czas temu prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zarekomendował premierowi odwołanie wszelkich imprez masowych, aby redukować możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef rządu zlecił wojewodom analizę sytuacji. Wiele wydarzeń już zostało odwołanych.

Sztaby wyborcze kandydatów na prezydenta mają z każdą chwilą coraz bardziej twardy orzech do zgryzienia. Częściej pada pytanie: czy nie odwołać spotkań z wyborcami?

Z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie i na świecie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podjął decyzję odwołaniu marcowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączonego z wręczeniem Kolosów za 2019 rok. Imprezę planowano na 13-15 marca.

Również w piątek prezydent Gdyni powiadomił o przeniesieniu daty Mistrzostw Świata w półmaratonie. Impreza odbędzie się 17 października br.

Takich wydarzeń w całym kraju jest więcej.

Czytaj też: Koronawirus rozprzestrzenia się szybciej dzięki dezinformacji w social mediach

Do wyborów coraz bliżej. Czy koronawirus wpłynie na kampanię? (canva.com)

Do wyborów coraz bliżej. Czy koronawirus wpłynie na kampanię? (canva.com)

Koronawirus wpłynie na kampanię

Problem, przy odwołaniu spotkań z powodu koronawirusem, miałby sztab Andrzej Dudy, który dość mocno opiera swoją kampanię na spotkaniach z mieszkańcami głównie w niewielkich miastach. Wzmacnia on w ten sposób swój elektorat. Podobnie ma się sprawa ze sztabem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która odwiedza duże miasta.

Kto podejmie jako pierwszy decyzję? Trudno to rozstrzygnąć. Sztaby z pewnością przeanalizowały w tej sprawie pewnie wszystkie scenariusze.

Decyzję o wstrzymaniu spotkań od ręki mogliby podjąć kandydaci Konfederacji i Lewicy. Na tej decyzji mogliby nawet powiększyć elektorat. Byłoby to przejawem wielkiej odpowiedzialności z ich strony. Skoncentrowali by na sobie uwagę.

Co dalej? Sprawa koronawirusa na pewno w najbliższych dniach będzie przedmiotem debaty politycznej. To będzie też okazja do chwalenia bądź kontestowania działań struktur medycznych państwa.

Zalecamy obserwować stronę ministerstwa zdrowia.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw komentarz